Architekt, projektant, dekorator. Kogo zatrudnić?

Często zadajecie mi pytanie czym właściwie różni się zawód architekta wnętrz od dekoratora lub projektanta wnętrz.

Wiele osób używa terminów „projektowanie wnętrz” czy „dekorowanie wnętrz” wymiennie. Równie często możemy spotkać się z wymiennie stosowanym nazewnictwem wykonywanego zawodu: architekt wnętrz, projektant wnętrz i dekorator wnętrz.

Postaram się w kilku zdaniach pokazać Wam różnicę.

Projektowanie wnętrz jest sztuką i nauką zrozumienia zachowań ludzi, dzięki czemu możemy stworzyć funkcjonalne wnętrza.

Tak też wygląda praca architekta wnętrz. Kluczowe jest poznanie i zrozumienie klientów oraz stylu ich życia, w takim stopniu aby stworzyć wnętrze funkcjonalne i dopasowane do ich codzienności i potrzeb.

Aby dobrze to wykonać niezbędna jest też wiedza techniczna z zakresu wszystkich instalacji, konstrukcji budynku, materiałów oraz ich wytrzymałości na takim poziomie, aby zaprojektowane elementy wnętrza były możliwe do wykonania. Ważna jest też znajomość poszczególnych etapów prac oraz umiejętności ich koordynowania i współpracy z poszczególnymi podwykonawcami.

W Polsce granica między architektem a projektantem wnętrz jest dość płynna. Wynika głównie z rodzaju ukończonych studiów. Mogą to być studia inżynierskie lub plastyczne o kierunku architektura wnętrz, po których uzyskuje się tytuł licencjata lub magistra sztuk plastycznych. Proporcja między przedmiotami technicznymi a plastycznymi też jest różna, ale zarówno jedne, jak i drugie dają dobry fundament do pracy w zawodzie.

Z wykształcenia jestem inżynierem architektem wnętrz a tematy techniczno-budowlane nie są dla mnie barierą w projektowaniu. W pierwszej kolejności koncertuje się na CZŁOWIEKU. To on jest centrum swojego domu i to z niego ma wynikać każda funkcja, układ, wyposażenie czy dekoracje. Dzięki niemu wiem jak zaprojektować podział pomieszczeń, ale też dla niego dobieram kolory czy rodzaj i ilość oświetlenia. Planuję rozłożenie instalacji elektrycznej, projektuję meble i każdy detal, który odzwierciedli jego potrzeby.

Projektowanie wnętrz jest sztuką i nauką zrozumienia zachowań ludzi, dzięki czemu możemy stworzyć funkcjonalne przestrzenie wnętrz.

Dekoracja jest ozdobą przestrzeni z modnymi lub pięknymi rzeczami.

Dekorator wnętrz jest również ważnym wsparciem w kształtowaniu wnętrza. Ma wyczucie stylu, kolorów, struktur i zapewne zna każdą nowinkę na rynku dekoratorskim. Pomoże nadać charakter wnętrzu przez zmienę dodatków czy kolorystyki.

Pracy dekoratora wnętrz podejmują się osoby, które ukończyły kursy projektowania czy dekorowania wnętrz. Możecie też spotkać osoby, które nie mają kierunkowego wykształcenia, ale dobrze czują się w tej pracy i mają na tyle wyczucia i smaku, że spełniają się w tej roli.

Czy zawody architekta wnętrz, projektanta i dekoratora wnętrz są tożsame?

Nie. W skrócie można to opisać tak: architekci i projektanci wnętrz mogą dekorować i mają to w swoich ofertach. Natomiast dekoratorzy nie projektują. Zajmują się urządzaniem zastanej już przestrzeni.

Architekt wnętrz, projektant i dekorator wnętrz. Kogo ostatecznie zatrudnić?

Ten wybór jest uzależniony od Waszych potrzeb oraz etapu zaawansowania prac wykończeniowych.

Jeśli potrzebujecie wsparcia w całym procesie projektowym, począwszy od planowania funkcji wnętrza, przez jego szczegółowe zaprojektowanie, dobór materiałów, kosztorysowanie i zamówienie poszczególnych elementów wraz z nadzorem nad pracami wykończeniowymi, to najlepszym wyborem będzie architekt wnętrz. Rozmieści ściany działowe „wyciskając” z wnętrza maksimum pod ważne dla Was funkcje, zaprojektuje instalacje elektryczne pod każdy punkt, nawet ten, o którym Wy nie pomyślicie. Zaprojektuje meble i zabudowy i co najważniejsze przygotuje, do tego wszystkiego rysunki techniczne, które ułatwią zrealizowanie prac budowlanych.

Jeśli jednak Wasze potrzeby to lifting wnętrza, nadanie mu charakteru, to możecie skorzystać z porady dekoratora wnętrz. Pomoże połączyć kolory, materiały oraz struktury tak, aby wnętrze nabrało klasy i elegancji.

Architekt wnętrz, projektant czy dekorator. Kogo zatrudnić? Mam nadzieję, że ten artykuł Ci pomoże podjąć decyzję.  ?

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *