Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Kolory, którymi się otaczamy, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i zachowanie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać kolory do pokoju dziecka, które będą wspierały rozwój naszych pociech. W palecie barw znajdziesz te sprzyjające nauce, pobudzające kreatywność, ale też warto wiedzieć, które z nich mogę rozpraszać czy nawet budzić agresję. Dlatego poznaj pełne znaczenie kolorów, zanim zbierzesz inspiracje i pomysły na urządzenie pokoju dziecka.

Od czego zacząć zabawę z kolorami?

Wybierając kolory do pokoju dziecka, zacznij od… neutralnej bazy. Czym ona jest, zapytasz? To uniwersalne i spokojne tło ścian, podłóg i mebli. Tu sprawdzą się biele, beże, delikatne szarości czy bardzo jasne pastele, natomiast na podłogę wybierz np. drewno.

A co z prawdziwym kolorem? Intensywnych barw użyj w dodatkach i tekstyliach. Pamiętaj, że zabawki, które często stoją na otwartych półkach, prezentują już pełną gamę intensywnych barw. Jeśli zależy Ci, aby wykorzystać dobroczynny wpływ konkretnego koloru, to pomaluj nim np. jedną ścianę lub jej fragment. Możesz kupić łóżko czy stolik w intensywnym kolorze. 

Kolory najlepiej dobierać do wieku dziecka

Pastele skradły nasze serca i wydają się być idealnym wyborem dla małego dziecka. Jednak na dzieciach do lat 3 nie zrobią one żadnego wrażenia. Oczywiście możesz wybrać je na kolor ścian czy mebli, ale zdecydowanie stymulujące będę intensywne odcienie. Wybierając mocne barwy, rób to z umiarem i dodawaj je w odpowiednich miejscach. Piękna kolorowa tapeta z motywem dżungli i zwierząt, tuż przy łóżku dziecka, może działać pobudzająco i utrudniać zapianie.

Urządzając wnętrze dla starszaka, weź pod uwagę jego zdanie, zwłaszcza jeśli ma swój ulubiony kolor. W takim wypadku możesz połączyć tę barwę z inną, którą wybierzesz ze względu na jej stymulujące i wzmacniające znaczenie.

Pokój ucznia i nastolatka to już nie lada wyzwanie. Trzeba pamiętać, że ma on nie tylko odzwierciedlać zainteresowania i charakter dziecka, ale też sprzyjać koncentracji, nauce czy wyciszeniu.

Niezależnie od wieku dziecka warto zadbać o to, aby kolory w pokoju nie były zbyt ciemne, ponieważ w jasnym wnętrzu dużo przyjemniej spędza się czas i odpoczywa. Kolor na ścianach możesz wprowadzić nie tylko poprzez malowanie czy tapetowanie. Świetnym rozwiązaniem są naklejki na ścianę. Ich użycie pozwoli uzyskać ciekawy efekt, a obecnie ich wybór jest ogromny. Naklejki to również szybka metamorfoza pokoju dziecka. Łatwiej jest je zmienić, niż zamalować np. ciemnoniebieską, czy fioletową ścianę. A wspólne dekorowanie pokoju naklejkami może być też fantastyczną zabawą!

Skoro już poznałaś ogólne zasady wprowadzania kolorów do pokoju dziecka, możemy teraz przejść do konkretów – czyli znaczenia kolorów.

Kolory do wprowadzenia do dziecięcego pokoju

Jasny niebieski

Niebieski kolor w pokoju dziecka będzie sprzyjał wyciszeniu oraz ułatwia on zasypianie. Warto więc go wykorzystać w okolicach miejsca do spania. W otoczeniu tej barwy dziecko czuje się bezpiecznie. Niebieski wprowadza pogodny nastrój i co ważne pobudzają kreatywność. Jednocześnie, jest to kolor zmniejszający apetyt, dlatego unikaj go w dużych ilościach w pokoju niejadka.

Piękna zieleń

Zielony kolor w pokoju dziecka przywołuje naturę. Wycisza, koi nerwy, poprawia nastrój a także wzmaga koncentrację. Ten kolor również dobrze sprawdzi się w pokoju dziecka, przede wszystkim w okolicach stolika do prac plastycznych, biurka lub kącika do czytania książeczek.

Optymistyczna pomarańcza

Pomarańczowy kolor w pokoju dziecka to bardzo optymistyczna barwa. Pobudza ona kreatywność, motywuje do działania, wzbudza pozytywne myślenie i pozytywnie wpływa na samoocenę. To kolor, który nadaje się więc doskonale dla dzieci, które chcemy wspierać w zwiększaniu wiary w siebie. Jest to też kolor, który dobrze wprowadzić dla niejadków, ponieważ zwiększa apetyt. Jednak soczyste odcienie szybko męczą i dekoncentrują, dlatego używaj ich tylko w dodatkach i akcentach.

Słoneczny żółty

Żółty kolor w pokoju dziecka będzie pozytywnie nastrajać. Jest to barwa wspierająca lepsze zapamiętywanie oraz logiczne myślenie. Jednak nadmiar tego koloru będzie wzbudzał niepokój, dlatego intensywne odcienie idealnie sprawdzą się w dodatkach, a na ściany wybierz jasne i delikatne odcienie.

Marzycielski Fiolet

Fioletowy kolor w pokoju dziecka stymuluje wyobraźnię i marzenia, zastosowany w otoczeniu dziecka będzie pobudzał jego kreatywność. Z fioletem należy jednak uważać, ponieważ zbyt ciemny straci swoje właściwości i będzie przytłaczający.

Delikatny róż

Zastosowanie różowych akcentów wspomoże optymistyczne nastrajanie oraz relaks. Jest to kolor ciepła i troski. Może również powodować brak poczucia bezpieczeństwa. Jeśli Twoja pociecha marzy o różowych ścianach, to zaproponuj delikatny pastelowy róż, najlepiej na jednej ścianie. Dobierzcie do tego dodatki i jestem pewna, że będzie pięknie.

Energetyczna czerwień

Czerwień jest wyjątkowym kolorem, gdyż kojarzy się nam z miłością. Jednak jest to bardzo intensywna barwa, którą polecam Ci stosować tylko w małych dodatkach. Ma ona działanie pobudzające, może też mocno rozpraszać i być drażniąca.

To jakie kolory wybierzesz do pokoju dziecka, ma ogromne znaczenie. Mają one wpływ na zachowanie i samopoczucie dzieci, a co za tym idzie – ogólny rozwój i zdolność do nauki. Postaw więc na delikatne, jasne odcienie, a mocniejsze wprowadzaj w dodatkach, dekoracjach i tekstyliach.

Koniecznie daj mi znać w komentarzu, jakie kolory wybrałaś do wnętrza dla swojego dziecka. A jeśli masz pytania, to również pisz śmiało.

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

Kolor szary w Twoim domu

Kolor szary w Twoim domu

We wcześniejszym wpisie mogłaś dowiedzieć się o wyborze koloru na rok 2021 przez Instytut Pantone. Przypomnijmy,...

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *