Metamorfoza, czyli jak szybko odmienić każde wnętrze

Bardzo często spotykam się z sytuacją, w której dostaję wiadomości, że po kilku, czasami nawet po roku czy dwóch latach czujecie znudzenie lub niezadowolenie z salonu, czy sypialni. Oczywiście w takich momentach automatycznie zaczyna się myśleć o remoncie. Jednak po tak krótkim czasie wnętrza naszych domówi czy mieszkań są w dobrym stanie, a Ty nie chcesz tracić na to dużych kwot i czasu na remontowe rewolucje.

Dzisiaj przychodzę z rozwiązaniem idealnym – metamorfoza, w której małe zmiany dadzą wielki efekt. Podstawą metamorfozy są pomysły łatwe, szybkie i niewymagające wielkich nakładów finansowych. Zaczynamy!

Metamorfoza i Przestawianie mebli

Zapewne wprowadzając się do nowego mieszkania, miałaś już konkretną wizję pomieszczenia – na jednej ścianie łóżko, na drugiej szafa. Tak samo w salonie, tu TV, to naprzeciwko narożnik. I te układy zostają z Wami na zawsze, blokując kreatywność wprowadzania zmian.

Pamiętaj jednak, że poza łazienką i kuchnią, w których mogą ograniczać Cię przyłącza lub drogi meble na wymiar, możesz dowolnie eksperymentować z układem mebli! Spróbuj zamienić miejscami regał z kanapą, a może odsuń ją od ściany bliżej środka salonu. Nie ograniczaj się kablem RTV. Przestawiaj meble, aż poczujesz, że to jest to, aż zobaczysz, że jest pięknie i wygodnie. Dopiero na tym etapie pomyśl o telewizorze, tunerze czy PlayStation.

W sypialni łóżko nie daje wielu możliwości przestawiania mebli, ale może wystarczy przesunąć je trochę i zmieści się nowy fotel lub miejsce do pracy. A może te kilka czy kilkanaście centymetrów pozwoli Ci przestawić biurko w okolice okna.

Przestawianie mebli to mój ulubiony sposób na metamorfozę wnętrza. W PRL-u to chyba była jedna z niewielu możliwości na zmianę we wnętrzu, bo po nowe meble stało się godzinami w kolejce i kupował je raz na całe życie. Pomimo że to już odległe wspomnienia, to nadal uważam, że przestawianie mebli to świetny sposób na metamorfozę wnętrza.

Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi przy przesuwaniu mebli. Podkładki filcowe pomogą Ci je łatwiej przesunąć bez pozostawiania rys. A i ostatnio w necie widziałam specjalne pasy do przestawiania mebli. Też mogą Ci się przydać 😉

Metamorfoza przez Malowanie i tapetowanie

Aby odmienić wygląd wnętrza, nie musisz malować całego pomieszczenia! Często jest tak, że ono potrzebuje jedynie fajnego akcentu. I tu świetnie sprawdzi się piękny intensywny kolor lub niepowtarzalna tapeta. Wybierz ścianę, na której jest telewizor lub tą, na której zrobisz galerię ze zdjęciami. Ta ściana na pewno przykuje uwagę i odmieni Twój salon czy sypialnię w jeden, maksymalnie dwa dni.

Obecnie w sklepach masz dostępnych wiele testerów farby. Wybierz kilka kolorów lub odcieni i przetestuj je we wnętrzu. Podobnie w sklepach z tapetami możesz zamówić lub dostać całkiem spore próbki. Również wybierz klika i zabierz do domu. Sprawdź, czy kolorystyka na tapecie pasuje do wnętrza i już istniejących w nim barw. Wybraną próbkę tapety możesz zabrać na zakupy i dobrać do niej dodatki np. zasłony czy poduszki.

Metamorfoza wnętrza i Renowacja mebli

Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się renowacja mebli. Wiele osób odnajduje w tym swoją pasję, ale przede wszystkim to świetny i niedrogi sposób na „nowe” meble w Twoim domu. I nie mam tu na myśli, tylko odnawiania krzeseł czy foteli w stylu PRL wyszukanych na targu staroci, czy OLX. To oczywiście świetny sposób na niepowtarzalny mebel w salonie, ale oklejenie lub malowanie frontów szafek może całkowicie odmienić ich wygląd i charakter Twojej łazienki lub kuchni. Dzięki temu Twoja „nowa kuchnia” nie będzie kosztowała 10 czy 15 tysięcy, a może zmieścisz się nawet w 500 złotych.

Możesz też zdecydować się na subtelne zmiany takie jak zmiana uchwytów w szafkach kuchennych czy komodzie w sypialni lub nóżek w sofie, czy wygodnym fotelu. Obecnie jest ogromny wybór, a zamiana zajmie Ci kilka minut. Możesz też kupić np. drewniane nogi do sofy i samodzielnie je pomalować na wymarzony kolor. Tu ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Metamorfoza na ścianie, czyli Galeria zdjęć i plakatów

Pusta ściana to problem wielu wnętrz, który łatwo możesz naprawić, wieszając plakaty, grafiki, obrazy, czy zdjęcia. Możesz zdecydować się na pojedynczy, duży i kolorowy obraz lub skomponować własną galerię ze wspomnieniami z minionych wakacji i rodzinnych wypraw.

Dobierz wzory i kolory pasujące do Ciebie i Twojego domu. Całe wnętrze może być urządzone w jasnych, neutralnych barwach, a intensywne, żywe kolory zagoszczą w ramach na ścianie. Taka zmiana nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i co ważne, zawsze w łatwy i szybki sposób możesz mienić kolorystykę tego wnętrza poprzez zmianę dekoracji ścian.

Szybka metamorfoza, czyli Dodatki i tekstylia

Tekstylia to nieskończone morze możliwości na zmiany w naszych domach i mieszkaniach. To również idealny sposób na stworzenie przytulnego i nastrojowego wnętrza. Piękne poduszki, narzuty czy koce sprawdzą się na kanapach, fotelach i łóżkach. Pamiętaj również o świetle. Lampy podłogowe, stołowe czy świece świetnie wprowadzą nastrój i przytulność, szczególnie w długie zimowe wieczory.

Zastanów się co lubisz swoim domu, w jakich wnętrzach czujesz się dobrze. Możesz sięgnąć po kilka rozwiązań, np. galeria, nowe zasłony i poduszki, do tego może nowa lampa oraz świecie i gwarantuję Ci, że poczujesz się zupełnie inaczej. Ważne jest również to aby pozbyć się lub zmienić to czego nie lubisz. Twój dom to wyjątkowe miejsce, które ma Cię wspierać i być Twoim małym światem i oazą. Dlatego jeśli czegoś Ci brakuje, to zrób metamorfozę i zakochaj się w nim na nowo!

Daj znać w komentarzu czy masz już plany co i jak zmienić w swoich wnętrzach 😊

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

Kolor szary w Twoim domu

Kolor szary w Twoim domu

We wcześniejszym wpisie mogłaś dowiedzieć się o wyborze koloru na rok 2021 przez Instytut Pantone. Przypomnijmy,...

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *