Jak urządzić łazienkę, którą łatwo się sprząta?

Łazienka ze względu na samo jej przeznaczenie oraz dużą wilgotność i ciągły kontakt z wodą, jest miejscem wymagającym częstego sprzątania. Idealnie byłoby, gdyby sprzątała się sama, ale wiemy jak jest – chętnych brak 😉.⁣

⁣Dlatego, jeśli nie masz czasu na wielkie czyszczenie fug, silikonów i łazienkowych zakamarków i ciekawi Cię:

  • jakie wybrać meble do łazienki,
  • czy kształty mebli i dodatków mogą mieć znaczenie przy sprzątaniu łazienki,
  • czy wielkość płytek i szerokość fugi to coś, na co warto zwrócić uwagę urządzając łazienkę, którą da się szybko posprzątać,
  • i jaki wybrać brodzik, kabinę i umywalkę do łazienki

to jesteś w dobrym miejscu.

MAM COŚ DLA CIEBIE 💪 7 rozwiązań, które warto zastosować urządzając łazienkę. Zapraszam do czytania!

Wybierz w łazience wiszące sanitariaty, szafkę pod umywalkę i na przechowywanie rzeczy

Stojące meble, WC czy bidet, to dodatkowe zakamarki, załamania, ale też silikony na łączeniach, które za każdym razem trzeba dodatkowo przetrzeć szmatką. Jeśli choć raz sprzątałaś łazienkę z takim wyposażeniem, to wiesz, że sprzątanie takiej przestrzeni nie potrwa 5 minut. Mycie podłogi, zwłaszcza przy nieregularnych kształtach podstaw sanitariatów zabierze Ci więcej czasu, bo nie każdy mop będzie pasował do tych przestrzeni i trzeba się trochę po gimnastykować. Dlatego wybór wiszących rozwiązań w Twojej łazience, to nie tylko piękno i estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność. To dzięki nim łatwo i szybko umyć podłogę, bez konieczności klękania i schylania się, żeby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. 

Do łazienki wybierz proste kształty sanitariatów i gładkie fronty szafek

Nowoczesne wc, bidet czy wanna to proste kształty, które szybko umyjesz w czasie sprzątania łazienki. To samo dotyczy mebli łazienkowych. Jeśli wybierzesz te z gładkimi frontami, bez frezów i załamań, to znacznie skrócisz czas sprzątania. 

WAŻNE! Świetnym rozwiązaniem jest bezrantowa miska WC, którą w odróżnieniu od tradycyjnej, nie posiada wewnętrznego kołnierza do opłukiwania miski. A to właśnie pod nim gromadzi się kamień, a nawet pleń. Mycie bezrantowej miski z pewnością będzie ekspresowe.  

Wybierz duże formaty płytek łazienkowych

Duże płytki są nie tylko piękne, ale są również praktyczne, bo mają dużo mało łączeń. Fugi niestety, niezależnie od koloru, lubią się brudzić. Te jasne łatwo łapią brud lub żółkną od wody, a te ciemne mogą się przebarwić od kamienia czy detergentów. Dlatego wybierając duże płytki, będziesz miała znacznie mniej fug i nie będziesz musiała ich szorować szczoteczką do zębów, tracąc swój wolny czas.
Tak, przyznaję, że mozaiki są piękne i też wybieram je dla moich Klientów. Dlatego nie namawiam Cię, abyś całkowicie z nich zrezygnowała, a jedynie stosowała w niewielkiej ilości jako akcent dekoracyjny.

Mała fuga, wielkie znaczenie – wybierz do łazienki płytki, które można łączyć cienką fugą

Urządzając łazienkę, skupiamy się na wzorach, kolorach. Na koniec wybieramy fugę tak, aby pasowała kolorystycznie i nie myślimy, że szeroka fuga może uprzykrzyć nam życie. Często zdarza się, że to fachowiec decyduje i mówi, żeby kupić krzyżyki 4mm. Tylko później to my będziemy szorować te kreski. Dlatego jeśli sprzątanie łazienki to nie Twoja pasja, to polecam Ci jednak zacząć wybór płytek od zawężenia wyboru do tych, które można łączyć cienką fugą. Bez problemu znajdziesz w sklepach takie, które można łączyć bezfugowo lub spoiną 1 milimetrową! Płytki stworzą wówczas niemal jednolitą powierzchnię, którą będziesz mogła wyczyścić jednym pociągnięciem ręki czy płaskiego mopa.

Jaki brodzik i kabinę wybrać do łazienki

Z mojego doświadczenia polecam Ci prysznic bez brodzika z odpływem liniowym, punktowym lub w ścianie oraz kabinę typu walk-in. Wybór tych rozwiązań pozwoli Ci uniknąć długiego oczyszczania silikonów w zakamarkach i trudno dostępnych miejsc przy uszczelkach kabin. Tam bardzo lubi zbierać się kamień i pleśń. Jeśli masz twardą wodę, to wiesz, że kamień pojawia się na bateriach, płytkach bardzo szybko. A kabina po kilku prysznicach potrafi być prawie biała od zaschniętych krople wody. Dlatego tak bardzo lubię kabiny typu walk-in. Wystarczy po każdym prysznicu użyć ściągaczki do szyb i kamień nie ma szans. To zajmie Ci 30 sekund i zaoszczędzi masę minut sprzątania w oparach octu lub – co gorsza – silnych detergentów.

Kabina prysznicowa kontra kamień

A co jeśli jednak decydujesz się na tradycyjną kabinę prysznicową? Na szczęście, na rynku są obecnie dostępne kabiny szklane z powłoką hydrofobową. To specjalna powierzchnia, dzięki której krople wody łączą się i spływają, a brud nie przylega tak łatwo do powierzchni kabiny. 

Przemyśl i dobrze wybierz umywalkę do łazienki

Umywalki meblowe i wpuszczane w blat będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na szybkim sprzątnięciu łazienki. Nie mają zbędnych zakamarków, dzięki czemu są najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Taką umywalkę możesz przetrzeć, myjąc zęby lub po demakijażu, zajmie to dosłownie minutę. Aby przybliżyć Ci “zagrożenia” innych rozwiązań, opowiem Ci o umywalce nastawianej na blat w kształcie misy. Bateria umywalkowa wychodzi z blatu lub ze ściany. Tak jest piękna ale… myjesz ręce, odkręcasz wodę, sięgasz po mydło, odkładasz je, woda kapie z rąk w jedną stronę do mydelniczki i z powrotem. Krople z mydłem spływają po brzegach umywalki i zbierają się przy silikonie łączącym umywalką z blatem. Płuczesz dłonie, zakręcasz wodę. Tak te krople też kapały na blat. I tak kilka razy dziennie. A może więcej, bo w domu jest Was troje … czworo. I przychodzi upragniona sobota, a Ty robisz losowanie w rodzinie “kto dziś myje umywalkę, blat i baterię”. I wtedy pojawia się myśl “a mogłam mieć piękną umywalkę meblową, którą umyłby nawet 3 letni Jaś” 😉 

Tę historyjkę napisałam z przymrużeniem oka. Dla mnie ważna we wnętrzach jest funkcjonalność i prostota. Ale pamiętaj, że jeśli jest coś, o czym marzysz i na przykład wolisz myć umywalkę 15 minut dłużej, to bierz ją i ciesz się każdym myciem rąk, nie myśląc o czasowych konsekwencjach. Ja mam dwie białe kanapy przy dwójce dzieci, ale to opowieść na inny wpis. 

A jeśli i Ty masz wnętrzarskie pateny przyspieszające sprzątanie, to daj mi koniecznie znać w komentarzu!

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *