Jakie oświetlenie wybrać do kuchni? Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. Nie zliczę też ilości historii domowych spotkań ze znajomymi, które magicznie przenosiły się do kuchni. Obecnie spotykamy zarówno kuchnie w osobnych pomieszczeniach, jak i połączone z salonem, jednak niezależnie od układu, oświetlenie w kuchni jest niezwykle ważne.

Wybierając światło do kuchni, wyznacz w niej strefy, w których realizujesz różne czynności. Według tych zadań dobierz odpowiednie rodzaje oświetlenia:

  • oświetlenie główne – centralne;
  • oświetlenie zadaniowe;
  • oświetlenie dekoracyjne.
Jakie oświetlenie wybrać do kuchni.

Główne oświetlenie kuchni

Dzięki oświetleniu centralnemu w kuchni zawsze jest jasno. Szukając oświetlenia do mniejszej kuchni, wybierz bardziej ozdobną lampę sufitową lub plafon. Natomiast dobrym rozwiązaniem w większej kuchni będzie kilka punktów halogenowych rozmieszczone nad całym wnętrzem. Pamiętaj, że musi ono dawać jasne, rozproszone światło.

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni.

Oświetlenie kuchenne do zadań specjalnych

Nie wiem, czy jesteś pasjonatem kuchni, czy fanem rozwiązań instant, jednak wiem, co może wywoływać w kuchni frustrację – niedoświetlone miejsca, które skutecznie utrudniają nam gotowanie.

Zmorą starych kuchni było ograniczenie źródeł światła do tych na suficie. W konsekwencji często korzystając z blatu czy zmywając, zasłanialiśmy własnym ciałem cały dostęp światła. Dzisiaj jednak mamy ogromny wybór rozwiązań. Łatwo dostępne są lampy podszafkowe, oczka, spoty czy taśmy LED. Te rozwiązania uprzyjemnią Ci korzystanie z przestrzeni kuchni. Twój wzrok i kręgosłup również będzie Ci wdzięczny. Dlaczego kręgosłup? Gdy kroisz coś na niedoświetlonym blacie, to już widzę oczami wyobraźni, jak pochylasz się nad deską, aby lepiej widzieć to, co robisz.

Pamiętaj, aby dobrze oświetlić blat oraz wszelkie miejsca w kuchni, gdzie możesz mieć ograniczony dostęp światła sufitowego.

Mam także dobrą wiadomość dla osób, które są już po remoncie i widzą w swojej kuchni strefy, które wymagają doświetlenia. Nowe punkty światła możesz dodać później. W jedno popołudnie możesz wprowadzić dodatkowe oświetlenie, które znacznie poprawi Twój komfort w kuchni.

W sklepach budowlanych znajdziesz wiele rozwiązań, których montaż jest bardzo łatwy i nie wymaga osobnego zasilania prądem, osobnych gniazdek i wiercenia. Możesz wybrać oprawy typu oczka, listwy LED lub taśmy LED zasilane na baterie. Oprawy powinny mieć już przygotowane przez producenta taśmy samoprzylepne, dzięki którym przykleisz je do spodu szafek wiszących.

To rozwiązanie szybko i bez większych problemów wprowadzisz w kuchni, a przy kolejnym, większym remoncie wprowadzisz oświetlenie zasilane sieciowo.

PAMIĘTAJ! Decydując się na rozwiązania na baterie, polecam wybrać akumulatorki, które będziesz mogła wielokrotnie wykorzystać 🙂

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni. Oświetlenie nastrojowe.

Nastrojowa kuchnia

Kuchnia poza oczywistą wymaganą funkcjonalnością, również może być klimatyczna. Jeśli Twoja kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią, szczególnie warto zwrócić na to uwagę, aby dopełniała swoim oświetleniem nastrój innych części mieszkania. Aby tak było, zastosuj taśmy LED lub wybierz piękne kinkiety. Idealnym rozwiązaniem mogą być również lampki dekoracyjne, które możesz rozwiesić lub umieścić w pięknym, szklanym naczyniu. Kolejnym rozwiązaniem są też świece – zadbaj jednak by miały odpowiednie podstawki i były w bezpiecznej odległości od pozostałego wyposażenia kuchni.

Jak widzisz, rozwiązań jest wiele. Wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twojemu wyobrażeniu spokojnego wieczoru z kubkiem gorącej herbaty lub lampką wina.

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

1 komentarz
  1. zagorski

    Używam w kuchni lampy ledowe, są świetnym rozwiązaniem. Działają idealnie.

    Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *