Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Oświetlenie w łazience jest bardzo istotnym elementem. To ważne, aby ta przestrzeń była dla Ciebie funkcjonalna i aby przyjemnie Ci się z niej korzystało. Oświetlenie w łazience jest szczególnie istotne, ponieważ zazwyczaj jest to pomieszczenie bez okien, więc całe światło pochodzić będzie z wybranych przez Ciebie punktów świetlnych. I chociaż w filmach często widzisz romantyczne łazienki w świetle świec, warto zadbać o to, aby poza nastrojowym wieczorem nie dopadła Cię w niej ciemność 😊.

Mała łazienka – jakie oświetlenie górne wybrać?

Jeśli urządzasz małą łazienkę, dobrym wyborem będzie pojedyncza lampa umieszczona na suficie. W tej roli doskonale sprawdzi Ci się plafoniera.

Duża łazienka – jakie oświetlenie górne wybrać?

Planując oświetlenie dużej łazienki, zdecyduj się na kilka punktów natynkowych lub wbudowanych w podwieszanym suficie. Oprawy halogenowe lub LED będą świetnym wyborem.

Oświetlenie lustra w łazience

Lustro jest bardzo ważnym elementem łazienki i również w tym miejscu warto poświęcić uwagę, aby oświetlenie dobrze Ci służyło. Lustro będzie Ci towarzyszyć w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, makijażu, mężczyźnie zaś przy goleniu. Będziesz spoglądać w nie często wielokrotnie w trakcie dnia i wykonując różne czynności. Zadbaj o to, aby oświetlenie lustra dawało równe światło na całą twarz, bez tworzenia na niej cieni. 

Idealne oświetlenie do makijażu, to takie, które jest na wysokości twarzy. Dzięki temu nie będą pojawiały się na buzi zbędne cienie. Możesz wybrać kinkiety, lamę wiszącą, której oprawa będzie przeźroczysta lub specjalne lusterko z wbudowanym ringiem doświetlającym. 

Na rynku znajdziesz również szafki wiszące z lutrem przyklejonym do drzwiczek i punktami doświetlającymi tę przestrzeń. 

Oświetlenie wanny i prysznica

Dodatkowe oświetlenie nad wanną i prysznicem będzie dobrym rozwiązaniem, szczególnie przy większej łazience. Zwłaszcza w przypadku umieszczenia ich na końcu pomieszczenia dobrze, abyś mogła odczytać etykiety produktów do pielęgnacji bez specjalnego wychodzenia z wanny do światła lub mogła zrelaksować się, czytając książkę w wannie. Wybierając oświetlenie nad wanną lub prysznicem wybierz oświetlenie łazienkowe z oprawami odpornymi na wilgoć.

Do oświetleniowych zadań specjalnych w łazience wybieraj oprawy o wyższym stopniu ochrony przed przenikaniem wody – szukaj na opakowaniach oznaczenia IP44.

Oświetlenie dekoracyjne w łazience

Chociaż wcześniej doradzałam Ci bardzo praktyczne rozwiązania, nie oznacza to, że nie warto zastosować w łazience rozwiązań, które pozwolą Ci wprowadzić tam odrobinę nastroju. Ukryte taśmy LED sprawdzą się doskonale w tej roli. Umieść je na suficie, wzdłuż ścian, pod wiszącą szafką, za lustrem lub przy podłodze. Dzięki takiemu dodatkowemu oświetleniu w łazience nawet bez świec będziesz mogła wprowadzić tam relaksujący nastrój, aby odpocząć po ciężkim dniu podczas relaksującej kąpieli. 

Porada dotycząca łazienkowego BHP – pamiętaj, aby oświetlenie i gniazdka umieszczać minimum 60 cm od wody. Wybierając gniazdka, sięgaj po te wodoszczelny, czy jak to piszą producenci bryzgoodporne 😉

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

2 komentarze
 1. waterblock

  Uwielbiam twoje porady. Moje mieszkanie wreszcie wygląda dobrze.

  Odpowiedz
  • Dorota Mularczyk

   🙂 bardzo się cieszę i już szykuję kolejne porady.

   Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *