Instytut Pantone na początku grudnia ogłasza kolor, który będzie nam towarzyszył w kolejnym roku. W tym roku zaskoczyli nas wybierając dwa kolory na 2021 rok. Będą to żółty Illuminating Yellow oraz szary Ultimate Grey. Wpływ na ten wybór mała pandemia koronawirusa.

Szarość symbolizuje wieczność, ale także otaczającą nas rzeczywistość, a żółty to nadzieja i optymistyczna wizja przyszłości.

Zapraszam Cię na inspiracyjny przegląd oraz wskazówki jak żółty można wprowadzić do wnętrza. O inspiracjach z szarością możesz przeczytać TU.

Czy kolor Żółty sprawdzi się we wnętrzach?

Żółty jest bardzo lubianym i modnym kolorem we wnętrzach. Jest to barwa wnosząca w pomieszczenia dawkę optymizmu, energii i radości. Żółty stymuluje nas do działania, poprawia nastrój oraz tworzy atmosferę gościnności. Barwa ta ociepla wnętrza, nadaje jej też przytulności. Większość z nas dobrze się czuje w salonie z żółtą ścianą, czy sofą lub fotelem.

Jednak wprowadzanie koloru żółtego do wnętrz może być wymagające. Jest to barwa dominującą, szczególnie w swoich intensywnych odcieniach i bardzo łatwo zepsuć aranżację nadmiarem koloru. Dlatego postaram się podpowiedzieć kilka rozwiązań, które pozwolą Ci skorzystać z pozytywnych wpływów jego działania.

Gdzie na pewno sprawdzi się KOLOR Żółty?

ŻÓŁTE MEBLE TO DOSKONAŁY AKCENT KOLORYSTYCZNY.

Piękna kanapa, wygodny fotel z podnóżkiem, czy krzesło będą świetnym akcentem i wniosą dużo dobrej energii do salonu. Do żółtego mebla możesz dobrać kilka dodatków, żeby współgrały i dopełniały wnętrze tym kolorem. Przy takim zestawieniu bez obaw możesz wybierać intensywne i mocne odcienie tej barwy. Decydując się na sofę lub fotel pamiętaj, aby dobrać tkaniny tapicerskie odporne na plamy i zabrudzenia i jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Niestety przybrudzony żółty fotel z czasem wygląda na lekko szaro-zielony i traci swoja kolorystyczną moc.

ŻÓŁTA TAPETA TO ŚWIETNY POMYSŁ NA OŻYWIENIE WNĘTRZA.

Tapety nieustająco są świetną dekoracją ściany. Oczywiście możesz pomalować ścianę farbą, jednak tapety dają dużo więcej możliwości. Obecnie ich wybór jest ogromny. Począwszy od tych delikatnych z niewielkim żółtym akcentem, przez te wzorzyste i pełne kwiatów, kończąc na żółtej płaszczyźnie z geometrycznymi wzorami. Jeśli nie masz pomysłu na wnętrze, to właśnie tapeta może nadać motyw przewodni pomieszczenia. Jednak przy tapetach warto mieć umiar i z reguły sprawdza się wytapetowanie jednej, głównej ściany. Na pozostałe dobrze farbę w kolorze współgrającym z tapetą.

ŻÓŁTE ŚCIANY

To również dobry pomysł, jednak tu zalecam ostrożność z odcieniem i intensywnością tej barwy. Możesz zdecydować się na pomalowanie całej ściany lub jej fragmentu, aby wyróżnić np. zagłówek łóżka. Wszystkie ściany w salonie czy w kuchni pomalowane na żółty powinny być jednak jasne i delikatne, gdyż te intensywne mogą być męczące i przytłaczające. Jeśli jednak marzysz o intensywnym kolorze, to pomaluj jedną ścianę lub jej fragment. Przy tym rozwiązaniu możesz zaszaleć i wybrać nawet mocny, głęboki żółty odcień.

ŻÓŁTE AKCENTY I DODATKI

Poduszki, zasłony, narzuty i pledy to doskonałe „narzędzie”, by zaprzyjaźnić się z kolorem. Wprowadzając kolorowe dodatki, możesz sprawdzić, czy jest to barwa, którą chcesz mieć w domu na dłużej. Jeśli tak, to może drugim krokiem będzie żółta ściana lub fotel.

Dodatki kolorystyczne dają Ci też opcję szybkiej metamorfozy Twojego salonu czy sypialni. Jeśli lubisz zmiany i kochasz wiele kolorów, to możesz zmieniać je sezonowo. Pamiętaj również o plakatach, obrazach i mniejszych ozdobach jak wazony lub świeczniki. Obecnie w niemal każdym sklepie znajdziesz wybór żółtych dodatków!

Pamiętaj jednak, aby powyższe inspiracje stosować w ograniczonej ilości i wybrać elementy z jednej lub dwóch podanych kategorii.

Koniecznie daj mi znać, czy w Twoim wnętrzu zagościł już żółty, a może masz w planach jakieś elementy z jego wykorzystaniem?

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

2 komentarze
  1. Hania

    Ciekawy wpis

    Odpowiedz
  2. metalmeb

    Wcześniej nie sądziłem, że kolor żółty może tak dobrze wyglądać w domu.

    Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *