We wcześniejszym wpisie mogłaś dowiedzieć się o wyborze koloru na rok 2021 przez Instytut Pantone. Przypomnijmy, że w tym roku wybrane zostały wyjątkowo dwa kolory: ŻÓŁTY Illuminating Yellow, o którym również Ci wtedy opowiedziałam oraz SZARY Ultimate Grey – stonowany odcień szarości, który będzie bohaterem dzisiejszego wpisu.

Szary – nowy czy może stary towarzysz naszych wnętrz


Kolor szary, chociaż często niezauważany, towarzyszy nam we wnętrzach od wielu lat. Przywędrował do nas z dużą intensywnością razem z modą na skandynawskie wnętrza i rozgościł się w naszych domach na dobre. Nic dziwnego, jego uniwersalność a przy tym cudowna umiejętność komponowania się z innymi kolorami oraz różnymi formatami sprawia, że dość łatwo zastosować tę szarość w swoich wnętrzach.


Wybór koloru Ultimate Gray na kolor roku 2021 nie jest również przypadkowy. Znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości – pandemii koronawirusa, w której szczególnie potrzebne i kojące okazały się niezmienne elementy przyrody, takie jak skały, piasek czy ziemia, które przywodzi na myśl szarość. Ultimate Gray to stonowany odcień szarości symbolizujący hart ducha, siłę, ale również spokój i równowagę, czyli cechy, których bardzo poszukiwaliśmy w tym czasie. W połączeniu z kolorem Illuminating Yellow według specjalistów mają dawać nadzieję, wytrwałość, a także moment refleksji.

Czy szare wnętrze nie będzie zbyt smutne?


Często spotykam się z niechęcią przed wprowadzeniem szarego do wnętrza z obawy przed wrażeniem ponurości i smutku. Pokażę Ci dzisiaj jednak, że szary doskonale sprawdza się we wnętrzach. Podzielę się również wskazówkami jak wprowadzić ten kolor, aby stworzył przytulną i lekką przestrzeń (tak jak w modzie zawładnął sektorem wygodnych dresów towarzyszących nam podczas pracy w domu 😉). Jest to kolor, który można zastosować zarówno jako bazę do aranżacji wnętrza, jak i barwę dodatków, które wprowadzimy do wnętrza.

Jak wykorzystać szary we wnętrzach?

Szara sofa lub łóżko będą świetną bazą dla kolorowych dodatków.

Sofa bądź łóżko są mocno wyeksponowanym meblem w salonie i sypialni. Wybór szarej tapicerki na tych meblach nie zdominuje wnętrza i co ważne będzie to wybór ponadczasowy. Będzie on również doskonałym tłem dla innych barw w dodatkach, a Ty będziesz miała pełną swobodę w wyborze koloru poduszek, pościeli czy narzut oraz dekoracji w pokoju.

To, co jest również bardzo ważne, to jest to bardzo praktyczny kolor. Każde małe zabrudzenie zginie na szarej ścianie czy tapicerce sofy. Dodatkowym plusem tego koloru jest dostępność szarych mebli w praktycznie każdym sklepie i to w różnych wariantach cenowych.

Połączenie szarości z różem stworzy wyjątkowo delikatne wnętrze.

Jeśli marzy Ci się wnętrze wyjątkowo przytulne, ciepłe i romantyczne zdecyduj się na połączenie koloru szarego z różowym. Do tego duetu idealnie będą pasować miękkie fakturywelurowe i wełniane tekstylia czy pokrycia mebli oraz antracytowe, metalowe wykończenia mebli. Wyobraź sobie jak przyjemnie będzie spędzić w tych barwach zimowy wieczór z książką i kubkiem ciepłej herbaty! 🙂

Szare ombre w sypialni – prosty krok do niepowtarzalnej ściany.

Jeśli chcesz szybko i zauważalnie odmienić wnętrze swojej sypialni, zdecyduj się na ścianę z szarym ombre. Nie musisz mieć do tego specjalnych zdolności artystycznych. Wystarczy kilka puszek farby w odcieniach szarości! Możesz zdecydować się na przenikanie się odcieni lub swobodne pasy jeden nad drugim. Taka ściana będzie zauważalnym, ale nie przytłaczającym elementem dekoracyjnym. Zastosowanie ombre pozwoli Ci również w bezpieczny sposób wprowadzić ciemniejsze odcienie szarości bez zbytniego zaciemnienia wnętrza dzięki jasnej górze ściany.  

Betonowa ściana lub sufit to efektowne wykończenie.

Myśląc o szarości we wnętrzach nie możemy zapomnieć o betonowych ścianach i płytach, które pojawiły się kilka lat temu, dzielnie trzymają się trendów. Obecnie jest dostępny szeroki wybór materiałów do wykonania betonowej ściany nawet samodzielnie. Tynki mineralne, zaprawy tynkarskie doskonale imitują prawdziwy beton. Sprawdź również możliwości, które daje mikrocemnet. To doskonałe rozwiązanie na podłogę, ale o tym opowiem już w kolejnym wpisie 🙂 Do betonowej ściany, znajdziesz masę pięknych betonowych dodatków np. doniczki, świece, tace. Ten materiał idealnie sprawdzi się w połączeniu z białymi i czarnymi minimalistycznymi meblami czy drewnem.

Uważam, że szary to bardzo dobry kolor do wnętrz. Jest doskonałym tłem dla każdej barwy, tylko trzeba uważnie dobrać jego odcień i temperaturę, trzymając się zasady, aby ciepłe odcienie szarego wybierać do innych ciepłych kolorów, a chłodne to tych zimniejszych. Daj mi znać w komentarzu, co myślisz o szarości we wnętrzu.

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *