3 WSKAZÓWKI. Od czego zacząć urządzanie wnętrza?

Pytanie „gdzie ma być umieszczony grzejnik” lub „jak zaprojektować salon w stylu skandynawskim” są ważne, ale zaczynając od nich, możemy pominąć nasze potrzeby. Od czego w takim razie zacząć urządzanie wnętrz? Na przykładzie mojej współpracy z klientem pokażę Ci krok po kroku, od czego trzeba zacząć.


Obejrzyj nagranie pierwszego odcinka #KawazArchitektem, w którym opowiem Ci o 3 moich wskazówkach, od czego zacząć urządzanie wnętrza.


#KawazArchitektem to cykliczne spotkania, w których czasie rozmawiamy o wnętrzach. Dowiesz się co jest modne, funkcjonalne, na co warto wydać więcej, a co możesz kupić z niższej półki.  Spotykamy się na FB fanpage Dorota Mularczyk Architekt Wnętrz.


Od czego zacząć urządzanie wnętrz?

Aby zobrazować wyzwanie, jakim jest aranżacja wnętrz, przedstawię Ci moją współpracę w czasie konsultacji, która zaczęła się pytaniem:

„Gdzie, w pokoju dziennym, mam umieścić grzejnik? Kupuję nowe mieszkanie od dewelopera i teraz mogę wprowadzić takie zmiany.”

Do pytania otrzymałam plan mieszkania, na którym nie były zaznaczone funkcje. Nie było określone gdzie ma być strefa wypoczynku, jadalnia i kuchnia. Jak sądzisz, czy ostatecznie grzejnik był tematem naszej współpracy i czy rzeczywiście to on był tu najważniejszy?

Kupując mieszkania od dewelopera, często jest możliwe zaproponowanie zmian w instalacji CO, hydraulicznej czy elektrycznej. To jest świetna opcja i zawsze do tego namawiam. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą kwotę w budżecie remontowym. Jednak kluczowe jest to, od czego warto zacząć, aby te zmiany dobrze wprowadzić.

Pytanie „gdzie ma być umieszczony grzejnik” lub „jak zaprojektować salon w stylu skandynawskim” są ważne, ale zaczynając od nich, możemy pominąć nasze potrzeby.

Od czego zaczęłam projektowanie wnętrza i co się stało z naszym bohaterem?

Grzejnik został odstawiony na boczny tor. W pierwszej kolejności zostały dookreślone funkcje wnętrza na podstawie potrzeb ich właścicieli. Następnie powstał plan mieszkania obrazujący te potrzeby, funkcje i układ mebli. To pozwoliło nam dobrać odpowiedni rodzaj grzejnika oraz wybrać jego położenie. Ostatecznie wybraliśmy grzejnik pionowy, który też jednocześnie jest elementem dekoracyjnym.


Przedstawiając ten przykład, chciałam pokazać, jak ważne jest to, od czego zaczynamy urządzanie wnętrza.

Warto skupić się na tym, jak chcesz się czuć we wnętrzu, jak będziesz spędzać w nim czas i jak wygląda Twoja codzienność w tej przestrzeni. Wtedy dużo łatwiej będzie Ci określić to co i w którym miejscu powinno się znaleźć.

Podsumowując, mam dla Ciebie trzy wskazówki, które podpowiedzą Ci, od czego zacząć urządzanie wnętrz:

1. POTRZEBY EMOCJONALNE I FUNKCJONALNE

Spisz na kartce wszystkie potrzeby emocjonalne i funkcjonalne związane z tym wnętrzem.
PAMIĘTAJ: urządzasz je dla siebie, nie dla innych. Jeśli masz wokół siebie osoby, które chętnie Ci doradzają i pomagają to świetnie. Spojrzenie z innej perspektywy może być bardzo cenne, ale musisz przepuścić to przez filtr własnych potrzeb.

2. PLANOWANIE TO PODSTAWA

Spisz wszystkie zmiany oraz potrzebne do tego materiały i zaplanuj to na osi czasu. Dzięki temu będziesz mieć poczucie kontroli nad całym wyzwaniem, a remont będzie spokojniejszy i przyjemniejszy.

3. OKREŚL BUDŻET, JAKIM DYSPONUJESZ

Planując wydatki, unikniesz ryzyka przekroczenia budżetu i spokojnie zrealizujesz wszystko, co zaplanowałeś. RADA: Wybierając ekipę remontową, decyduj się na sprawdzone firmy, a nie te najtańsze. Na tym nie warto oszczędzać.

A Ty, od czego zaczniesz zmiany lub większy remont wnętrza?

Spisz na kartce wszystkie potrzeby emocjonalne i funkcjonalne związane z tym wnętrzem.
PAMIĘTAJ: urządzasz je dla siebie, nie dla innych. Jeśli masz wokół siebie osoby, które chętnie Ci doradzają i pomagają to świetnie. Spojrzenie z innej perspektywy może być bardzo cenne, ale musisz przepuścić to przez filtr własnych potrzeb.

CIEKAWE ARTYKUŁY DLA CIEBIE

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *